U petak, 22. svibnja 2020. s početkom u 9 sati održat će se online znanstvena konferencija s međunarodnim sudjelovanjem: “Pet godina nakon Laudato si’. Gdje smo sada?”
Za sudjelovanje na online konferenciji obavezna je prijava. Za ulazak na konferenciju potrebno je imati instaliran Microsoft Edge ili Microsoft Teams Desktop verziju. Prijava za konferenciju izvršava se slanjem e-maila na adresu crolaudatosi@gmail.com u kojem je dovoljno navesti ime i prezime.
Vaš e-mail te ime i prezime koristit će se isključivo u svrhu sudjelovanja na video konferenciji, uz poštivanje GDPR-a i važećih Etičkih kodeksa i propisa. Slanjem e-maila prihvaćate da se vaši podaci (e-mail adresa te ime i prezime) koriste isključivo u svrhu sudjelovanja na konferenciji i niti u jednu drugu svrhu. Nakon što zaprimimo prijavu, administrator će vas dodati u grupu za konferenciju. Molimo da se što prije prijavite za sudjelovanje na konferenciji jer je broj mjesta ograničen. Za sva pitanja molimo obratite se na adresu crolaudatosi@gmail.com.
Papa Franjo je u enciklici Laudato si’ – O brizi za zajednički dom 24. svibnja 2015. godine uputio globalan i hitan poziv svim stanovnicima planeta da se ujedine u zaštiti naše zajedničke kuće. Pritom je, na tragu svojih prethodnika, istaknuo kako je briga za okoliš čvrsto povezana s brigom za sve ljude, ponajprije one siromašne i odbačene. Zbog toga njegov govor o zaštiti okoliša, uokviren u sintagmu “cjelovita ekologija”, podrazumijeva pristup socio-okolišnoj krizi koji istovremeno nastoji zaštiti prirodu i oblikovati ekonomiju koja neće iza sebe ostaviti nikoga te ponovno zadobivanje ljudskog dostojanstva onima čije je dostojanstvo narušeno: siromašnima, odbačenima i isključenima. Kako bi nas sve zajedno ohrabrio, uvjerava nas da je to moguće i pokazuje nam primjer – par excellence – svetoga Franje, asiškog siromaška, koji je u svome životu ujedinio jednako brigu za prirodu kao i brigu za najugroženije članove društva.
Pet godina po izlasku enciklike Laudato si’, prilika je da se zajedno zapitamo na koji smo to način odgovorili na hitan poziv pape Franje? Cilj ove znanstvene konferencije jest odgovoriti na pitanje “Gdje smo sada?”, usmjeravajući svoj pogled prema onome što možemo učiniti u budućnosti. Globalna pandemija također može biti prilika da se “cjelovita ekologija” ostvaruje ne samo u životu vjernika, nego i u životima svih onih ljudi kojima je stalo do vraćanja dostojanstva siromasima i do brige za okoliš. Ona nas suočava s pitanjima kao što su: Vidimo li jedni druge u krizi? Mogu li prevladati neki drugi ekonomski modeli kojima maksimizacija profita nije apsolutna norma ponašanja, nego opće dobro? Jesmo li kao vjernici u svojim zajednicama i osobno čuli i odgovorili na papin apel? Jesmo li spremni mijenjati vlastite obrasce ponašanja kako bi zaštitili prirodu i siromašne?
Znanstveni odbor konferencije:
doc. dr. sc. Zoran Turza, predsjednik
doc. dr. sc. Andreja Sršen, član
dr. sc. Đurica Pardon, član
Programski i organizacijski odbor konferencije:
dr. sc. Miriam Mary Brgles, predsjednica
Suzana Obrovac Lipar, prof., članica
Mia Tomić, član
Marta Šuća, član
Paula Zujić, član
Jezici konferencije: engleski i hrvatski
9.00 – Pozdravna riječ
prof. dr. sc. Željko Tanjić, rektor Hrvatskoga katoličkog sveučilišta
Suzana Fiorenini, nacionalna doministra Franjevačkog svjetovnog reda
Goran Luketa, međunarodni vijećnik u Nacionalnom vijeću OFS-a
Ana Matić, predsjednica Hrvatskog nacionalnog bratstva Franjevačke mladeži Franjevačkog svjetovnog reda
doc. dr. sc. Zoran Turza, predsjednik Znanstvenoga odbora konferencije, Hrvatsko katoličko sveučilište
9.15 – Uvodno predavanje: red. prof. dr. sc. Luigino Bruni, LUMSA Sveučilište, Rim: „Laudato si’, ekonomija i COVID 19“ (predavanje i rasprava na engleskom jeziku)
9.45 – Rasprava
10.15 – Stanka
Panel 1: GDJE SMO SADA? CJELOVITA EKOLOGIJA, PRAKSA I ENERGIJA
(Službeni jezik: engleski)
Moderator: dr. sc. Đurica Pardon, vanjski suradnik, Hrvatsko katoličko sveučilište
10.45 – prof. dr. sc. Fabien Revol, Katoličko sveučilište Lyon: „Cjelovita ekologija, Crkva i teologija“
11.00 – doc. dr. sc. Andreja Sršen, Fakultet Hrvatskih studija, Sveučilište u Zagrebu: „Od ekološkog obraćenja do ekološkog građanstva. Enciklika Laudato si’ i cjelovita ekologija pet godina poslije“
11.15 – prof. dr. sc. Domagoj Sajter, Ekonomski fakultet, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku: „Buđenje u karanteni: alternativni ekonomski modeli“
11.30 – dr. sc. Julije Domac, Regionalna energetska agencija sjeverozapadne Hrvatske (REGEA): „Europa, energija i Laudato si’“
11.45 – Rasprava
12.15 – Stanka
Panel 2: GDJE SMO SADA? LAUDATO SI’, CRKVA I POVEZANOST
(Službeni jezik: hrvatski)
Moderator: dr. sc. Đurica Pardon, vanjski suradnik, Hrvatsko katoličko sveučilište
12.45 – doc. dr. sc. Ivana Brstilo Lovrić, Hrvatsko katoličko sveučilište – dr. sc. Miriam Mary Brgles, Hrvatsko katoličko sveučilište: „Dobro društvo ili društvo dobara? Prikaz rezultata anketnoga istraživanja projekta CRO Laudato si’ o (ne)radnoj nedjelji“
13.00 – prof. dr. sc. Volodymyr Scheremeta, Voditelj Ureda Ukrajinske Grkokatoličke crkve za ekologiju: „Crkva u službi očuvanja zajedničkog doma: pet godina poslije enciklike Laudato si’“
13.15 – doc. dr. sc. Zoran Turza, Hrvatsko katoličko sveučilište: „Kriza: prilika za povezivanje“
13.30 – Rasprava
14.00 – Završetak konferencije