Proglašenje pobjednika i otvorenje izložbe IX. fotografskog natječaja o temi „STARiTI – prigrli bogatstvo treće dobi“ održano je u petak 16. lipnja u dvorani „Bl. Alojzije kard. Stepinac“.

Uz studente, koji su sudjelovali u fotografskom natječaju i članove Povjerenstva za ocjenu i odabir fotografija, na otvaranju izložbe i proglašenju pobjednika bili su, u ime rektora prof. dr. sc. Željka Tanjića, prorektor za nastavu prof. dr. sc. Roko Mišetić, generalni tajnik Hrvatske biskupske konferencije i predsjednik Povjerenstva doc. dr. sc. Krunoslav Novak te sveučilišni kapelan vlč. Branimir Jagodić.

Vlč. Jagodić kratkim je nagovorom uveo u tematiku izložbe, istaknuvši da je današnje vrijeme obilježeno brojnim vanjskim, površnim stvarima, od koji se svakako ističe neprestana težnja za neprolaznom mladosti. „Takvo viđenje svijeta temelji se na pogrešnoj maksimi ‘novo je bolje’, koju bismo u ovom kontekstu mogli zamijeniti s ‘mlađe je bolje’ – bio to najnoviji mobitel, automobil, odjeća ili pletora drugih zemaljskih stvari. No, niti jedna od ‘modernih maksima’ ne uzima u obzir sve ono što donose godine – mudrost, susretljivost, empatiju, životno iskustvo – sve ono što je sadržano u našim starima“, naglasio je sveučilišni kapelan.

„Zar je toliko loše stariti?“, zapitao se vlč. Jagodić te istaknuo da je upravo suprotno. „Sa svakom godinom koja prolazi ne raste samo naša ‘kronološka dob’ – rastemo kao osobe, raste naš potencijal i intrinzična vrijednost koju donosimo društvu. A upravo to se čini kao da je element koji danas nedostaje mladima – zrelo, zdravo vodstvo, vođeno mudrošću koja je greške iskusila na vlastitoj koži te sada može poučiti mlađe da ne naprave isto.  A naši su stari poput hodajućih enciklopedija znanja – bogatstvo koje oni nose sa sobom nešto je od čega svi imaju dobiti“, rekao je vlč. Jagodić.

Studente je u ime rektora Tanjića pozdravio prorektor Mišetić, istaknuvši da stereotipno poimanje starenja leži na negativnim manifestacijama fizičkog izgleda, kao što su sijeda kosa i naborana koža, zatim emocija, kao što su zabrinutost, tuga i sjeta, te na pasivnosti i bolesti. Dodao je da se ugodno iznenadio fotografijama koje su studenti poslali na natječaj. „Fotografije odišu toplinom, radošću, ljubavlju. Ni traga brizi, tuzi i sjeti. I ne samo to, začudo, na njima je puno aktivnosti, a njihove ruke, iako pomalo umorne i izborane, još uvijek vrijedno rade i stvaraju“, istaknuo je.

Prorektor Mišetić zahvalio je pokrovitelju natječaja Župi Naše Gospe Kraljice Hrvata iz Toronta u Kanadi, članovima ocjenjivačkog povjerenstva i organizacijskog odbora te studentima koji su sudjelovali na natječaju te tako pokazali da svi „negativni stereotipi o starosti i starenju padaju u vodu i da je treća životna dob puna radosti i izazova te čini važan dio jedne suvisle cjeline koju nazivamo život“.

Prvo mjesto s fotografijom pod nazivom „Hvala ti dida“ osvojila je studentica druge godine prijediplomskog studija Komunikologija Lucija Ištuk.

Drugo mjesto s fotografijom pod nazivom „Dobro ti jutro, Grade“ osvojila je studentica treće godine prijediplomskog studija Psihologije Rebecca Popović.

Treće mjesto s fotografijom pod nazivom fotografije „Ruke moje prabake“ studentica prve godine diplomskog studija Psihologije Sara Lovrinović.

 

Među dvadeset najboljih izabrane su fotografije Jelene Franić, Lane Jakupić, Kristijana Jalšića, Leone Johman, Nives Knechtl, Ive Mihekovec, Anđele Piplović, Izabele Rajić, Danele Relić i Dore Ujević.

Inače, na ovogodišnji fotografski natječaj prijavilo se 42 autora s ukupno 87 fotografija. Ocjenjivačko povjerenstvo vodilo je računa o sljedećim kategorijama: obrađenost teme, kompozicija, tehnička korektnost, opći/umjetnički dojam. Svaki od članova povjerenstva individualno je davao ocjene svakoj fotografiji.

Fotografski natječaj imao je za cilj prikazati različitost starijih dobnih skupina kroz realistične i autentične fotografije te osvijestiti stvarnost starenja, suprotstavivši se konvencionalnome i stereotipnome prikazivanju starijih osoba.

Dvadeset najboljih fotografija prema ocijeni šesteročlanog povjerenstva izrađeno je i izloženo na prvome katu Sveučilišta, dok su autori triju najboljih dobili novčane nagrade. U povjerenstvu za ocjenjivanje bili su predsjednik Povjerenstva doc. dr. sc. Krunoslav Novak te članovi izv. prof. dr. sc. Tomislav Anić, prof. dr. sc. Roko Mišetić, izv. prof. dr. sc. Luka Šešo, dr. sc. Ivan Uldrijan, Kristina Mašić, mag. phil. i Matea Vidulić, mag. comm. Pokrovitelj natječaja je Župa Naše Gospe Kraljice Hrvata u Torontu i upravitelj župe dr. vlč. Mladen Horvat. Proglašenje pobjednika i otvorenje izložbe vodila je asistentica s Odjela za povijest Veronika Novoselac. 

Izložbu se može razgledati na prvom katu Sveučilišta (zgrada B) u radno vrijeme Sveučilišta.

Hrvatsko katoličko sveučilište