U četvrtak, 11. veljače 2021. Klub studenata Odjela za sestrinstvo Hrvatskog katoličkog sveučilišta Nutrix i Odjel za sestrinstvo Hrvatskog katoličkog sveučilišta (HKS) zajedno s Hrvatskim katoličkim liječničkim društvom i Hrvatskim katoličkim društvom medicinskih sestara i tehničara obilježili su Svjetski dan bolesnika. Program obilježavanja započeo je euharistijskim slavljem u 18 sati u Sveučilišnoj kapeli HKS-a.
Svetu misu predvodio je duhovnik HKDMST-a pater Ilija Grgić u koncelebraciji s rektorom HKS-a prof. dr. sc. Željkom Tanjićem, generalnim tajnikom HBK i zamjenikom pročelnika Odjela za komunikologiju doc. dr. sc. Krunoslavom Novakom, pročelnikom Odjela za komunikologiju prof. dr. sc. Jerkom Valkovićem, sveučilišnim kapelanom dr. sc. Odilonom Singbom, duhovnikom HKLD-a fra Draženkom Tomićem i mons. Antun Senteom, ml, rektorom Hrvatskoga nacionalnog svetišta sv. Josipa u Karlovcu. Sveto misno slavlje uljepšao je pjevački zbor studenta Odjela za sestrinstvo Hrvatskog katoličkog sveučilišta kojeg je predvodio predsjednik Kluba studenata Odjela za sestrinstvo Nutrix i student druge godine sveučilišnog diplomskog studija Odjela za sestrinstvo Josip Strčić.
U svojoj homiliji pater Ilija Grgić osvrnuo se na potrebu čovjeka da ne bude sam unatoč njegovim osobnim željama, a posebno u trenutcima bolesti u kojima ne samo da proživljava fizičku bol nego i onu duševnu u čijem izlječenju i podršci posebnu ulogi imaju liječnici, medicinske sestre i tehničari:
Kod onih koji iz godine u godinu sudjeluju u obilježavanju Dana bolesnika o spomendanu Gospe Lurdske može biti čudno što nismo uzeli uobičajan spomen riječi koji se na taj dan nudi, nego pratimo ritam koji nam majka Crkva daje. Nadam se da se neću zamjeriti i ući u konflikt jer sam izabrao ova čitanja, zapravo sam siguran da neću jer Marija je majka Riječi utjelovljene i ona nema ništa protiv svoga Sina, a Božja riječ bila uzeta iz knjige postanka ili iz knjige Izaijine svejedno je jer je to jedna riječ. Riječ Božja koja niti u jednom trenutku ne gubi svoju snagu, svoju svježinu i onu stvaralačku moć kojom neprestano zrači. Drugo što želim naglasiti, kada se spominjemo Lurda, spomenuo bih ukazanje upućeno Bernardici u spilji kojoj je poručeno da razgrne zemlju kako bi na tom mjestu mogla prodrijeti voda i koja u sebi nosi karakteristike liječenja. Danas smo pozvani da na spomendan Gospe Lurdske razgrnemo ovu riječ koju nam majka Crkva daje i iz koje proizlazi živa riječ, živa voda, voda koja pere ljudska srca i koja ih čisti od svega, zalijeva ih i daje im onu potrebnu snagu da možemo funkcionirati i proživljavati svoju svakodnevnicu. U razgrtanju današnje Božje riječi koju slušamo ovaj odlomak uzet iz poglavlja Knjige postanka je odlomak uzet iz sedmoga poglavlja Markova evanđelja. Kod njih se želimo zaustaviti na dva, tri mjesta razgrćući ih, pokušavajući čut što Gospodin danas govori, što govori osobama koje svoj čitav radni vijek provode s osoba koje su najviše u potrebi, koji se s onom istinom u kojoj se govori u prvom čitanju iz Knjige postanka govori da nije dobro da čovjek bude sam, čovjek ne može biti sam. Čovjek koliko god ga se uvjeravalo i koliko god on sebe uvjeravao o samostalnosti i samodostatnosti nije samostalan i nije samodostatan. Potreban mu je drugi čovjek, druga osoba i u prvom čitanju čuli smo da je Bog stvarajući čitav svijet i stavljajući sva stvorenja ga pred čovjeka, on u njima ne pronalazi odgovarajuću pomoć. Kada je vidio kost svoje kosti tada se obradovao i susreo s bićem koje je moglo stajati nasuprot njega i s kojim je mogao ući u komunikaciju i susret. Vama, osobama koje radite čitavo vrijeme u području medicine i susrećete s bolesničkim posteljama i osobama s kojima se susrećete na njima ne treba previše govoriti koliko nije dobro da čovjek bude sam i na kraju i ne može biti sam jer mu je potreban drugi čovjek. Vjerujem da je puno situacija u kojima ste se susreli s osobama koje leže bolesni i koje same proživljavaju ne samo svoju fizičku bol nego i onu koja se događa u njihovoj psihi i duši i koliko je bilo važno da budete uz njih i njima na pomoći.
Program obilježavanja Dana bolesnika nastavio se u dvorani “Blaženi Alojzije kard. Stepinac” okruglim stolom Mijenja li COVID-19 potrebe bolesnika?.
Sve prisutne pozdravio je rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Željko Tanjić. Na okruglom stolu sudjelovali su mons. Antun Sente, ml. i izv. prof. dr. sc. Jasna Čerkez Habek s Odjela za sestrinstvo HKS-a, a kojega je moderirao Josip Strčić. Mons. Antun Sente je i sam prebolio Covid-19, a prije nego je obolio pružao je duhovnu pomoć na COVID odjelu u bolnici u Karlovcu. Izv. prof. dr. sc. Jasna Čerkez Habek liječnica i specijalistica kardiologije na KB Sveti Duh putem video linka govorila je o svom iskustvu rada u COVID bolnici.
Programu obilježavanja svjetskog dana bolesnika prisustvovali supredsjednik HKLD-a doc. dr. sc. Rok Čivljak i članovi upravnog odbora HKLD-a, predsjednica zagrebačke podružnice HKLD-a „Branimir Richter“ prof. dr. sc. Danica Galešić Ljubanović, predsjednica HKDMST-a gđa. Slavica Janković.