U utorak 21. studenog 2023. Hrvatsko katoličko sveučilište ugostilo je Nj. E. g. Ruaidhrija Dowlinga, veleposlanika Irske u Hrvatskoj, koji je tom prigodom održao predavanje „Irska i EU- 50 godina članstva“ (eng. Ireland and the EU – 50 years of membership). Ovo je bilo drugo u nizu predavanja za akademsku godinu 2023./2024. usmjerenih na na intenzivniju suradnju Sveučilišta s veleposlanstvima te upoznavanja sveučilišne zajednice sa zemljama, kulturom, visokoobrazovnih ustanova te aktualnih tema s kojima se pojedine države susreću.
U ime rektora prof. dr. sc. Željka Tanjića pozdravnu riječ je održao prof. dr. sc. Hrvoje Štefančić, prorektor za međunarodnu suradnju Hrvatskog katoličkog sveučilišta, koji je istaknuo kako je Irska imala jednu o najvećih transformacija u pogledu smjera razvoja zemlje – od pretežito agrarne zemlje u svojoj prošlosti Irska je danas među vodećim zemljama svijeta u IT sektoru, privlači multinacionalne kompanije, ima izvrsnu povezanost s Ircima povratnicima i s iseljeništvom te sustavno ulaže u obrazovanje, što pokazuje njihovu prilagodljivost, ali i prepoznavanje nedostataka. “Irska je primjer poslovnog modela privlačenja mnogih ulagača, npr. IBM-a koji je prisutan od 1950-ih i postiže zavidne ekonomske rezultate zahvaljujući dobrim liderima. Uz to, dobar jr primjer politike povratka iseljenih Iraca jer je uspostavila dobre veze i komunikaciju s iseljeništvom, inicirala i oformila programe podrške kako bi održala te veze. Tzv. globalni Irci povezani su u dobro umreženu dijasporu koja promovira irske interese u svijetu i koja je doprinijela povećanju irskog gospodarstva”, istaknuo je prorektor Štefančić.
Veleposlanik Dowling svoje je predavanje započeo s kratkim povijesnim pregledom Irske kao države od njihovog osamostaljenja 1922. te je prisutne upoznao sa sustavnim razvojem zemlje kroz 20. stoljeće. Prvo kao članica Lige naroda od 1923., Vijeća Europe od 1949., Ujedinjenih naroda od 1955., a zatim od 1. siječnja 1973. kao članica Europske unije. Irska je oduvijek stremila biti dio onih koji idu naprijed, donose odluke i zaista razgovaraju o prilikama za rast i razvoj. Irska, kao država, uz svoje i dalje interno prisutne izazove, sada je zemlja koja raste. Nj. E. g. Dowling istaknuo je kako kada je on odrastao u Irskoj to je bila zemlja od 3.5 milijuna stanovnika, dok sada broji gotovo 5.2 milijuna. “Da, sastav stanovništva se promijenio, ljudi migriraju u Irsku, ali i Irci migriraju u druge države. No, važno je prihvatiti promjenu i oblikovati ju tako da vas ona gura naprijed, a ne da vas zadržava u mjestu”, istaknuo je veleposlanik. “U tom pogledu vidim i potencijal Hrvatske – kao zemlja koja u Irskoj ima snažnu zajednicu od oko 20.000 Hrvata, potencijal za povezivost je tu.”
Nakon predavanja uslijedila su pitanja publike koja se zanimala o stajalištu Irske prema partnerima u Europskoj uniji, o pitanjima odnosa sa Sjevernom Irskom nakon Brexita, o irskom jeziku i drugo. Programom je moderirala dr. sc. Suzana Obrovac Lipar, voditeljica Ureda za odnose s javnošću Hrvatskog katoličkog sveučilišta.
Cijelo predavanje dostupno je na našem YouTube kanalu: