Cor Cordi
Srce srcu
KAKO MOŽEMO SMANJITI BOLOVE U VRATU
Bol u vratu svakodnevica je većine osoba. Pogotovo onih koje radni dan provode pred računalom, kod profesionalnih vozača, osoba koje duže gledaju TV, dižu i nose teže terete, za vrijeme posla imaju dosta naglih pokreta vrata, izlažu se hladnoći, vlazi i vjetru, neracionalno upotrebljavaju klimatske uređaje te kod studenata koji puno vremena provode učeći s glavom u pognutom položaju. Nekada čak i neprikladan jastuk, obično veliki, može izazvati ujutro, prilikom ustajanja, bolove u vratu. Uzrok bolova u vratu mogu biti i stanja nakon traume vrata, kod mlađih ljudi to su najčešće stanja nakon trzajne ozljede vratne kralježnice koje mogu zadobiti, osim u prometu, i nakon pada na ledu ili prilikom sportskih aktivnosti. Kod starijih osoba bolovi mogu biti uzrokovani, osim nabrojanih faktora, i degenerativnim promjenama vratne kralježnice. Bolovi se mogu manifestirati vrlo rijetko i kod djece, nešto češće kod adolescenata, a najčešće kod radno sposobne populacije i kod umirovljenika. Dijagnoza bolnog vratnog sindroma postavlja se kliničkim pregledom i radiološkom dijagnostikom. Osnovni dio kliničkog pregleda je iscrpna anamneza koja daje podatke o izvoru, karakteru i nastupu bolova, provocirajućim i olakšavajućim čimbenicima bolova, popratnim smetnjama motorike i osjeta ruku (smanjena snaga ili utrnulost u šakama). Kliničkim pregledom koji obuhvaća inspekciju vrata, palpaciju vratnih mišića, čini se i ispitivanje opsega pokreta vratne kralježnice te osjeta i snage šake. Liječenje bolova u vratu uključuje medikamentoznu terapiju (uzimanje lijekova protiv bolova i za smanjenje napetosti mišića vratne kralježnice), fizikalnu terapiju (primjenu raznih vrsta struja protiv bolova, magnetoterapije) i kratkotrajno nošenje vratnog mekog ovratnika (Schantzov ovratnik).
Kod osoba koje cijeli radni dan provode pred računalom u neprirodnom položaju s glavom prema naprijed, pomoći će na prvom mjestu dobra ergonomska prilagodba radnog mjesta. Stolac bi trebao biti s rukohvatima, visina ekrana podešena u visini očiju, a noge trebaju biti oslonjene na podlogu, ne slobodno visiti u zraku.
Slika 1. Preporuka za ergonomsko uređenje radnog mjesta
Za vrijeme radnog vremena bilo bi dobro, ako je to moguće, provoditi i nekoliko puta vježbe istezanja vratne kralježnice.
Slika 2. Primjer provođenja vježbi istezanja za vratne mišiće na radnom mjestu
Sve ostale osobe trebale bi promijeniti način života i uvesti i kod kuće barem 3x tjedno po 10-15 min provođenje vježbi jačanja vratnih mišića.
Slika 3. Vježbe za jačanje vratnih mišića
U slučaju jačih i svakodnevnih bolova u vratu te prisutnosti utrnulosti u šakama uz ispadanje predmeta preporuča se obavezno pregled specijaliste i provođenje dijagnostičke obrade (MR vratne kralježnice, EMNG ruku, Doppler VB sliva).
doc. dr. sc. Melita Uremović, prim. dr. med.
Biografija autora
doc. dr. sc. Melita Uremović, prim. dr. med., docentica je na Studiju sestrinstva Hrvatskoga katoličkog sveučilišta. Specijalista je fizikalne terapije i rehabilitacije, a prije angažmana na HKS-u radila je na Odjelu za rehabilitaciju ortopedsko-traumatoloških bolesnika u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju u Krapinskim Toplicama te u Općoj fizijatrijskoj ambulanti Poliklinike za reumatske bolesti u Zagrebu.