Iako je sa svojim radom započeo tek u veljači 2024. Centar za obitelj Hrvatskog katoličkog sveučilišta tijekom prve polovice ove godine već je uspješno je realizirao više aktivnosti!
Doc. dr. sc. Lana Batinić i dr. sc. Ana Šeremet sa Sveučilišnog odjela za psihologiju održale su tijekom ožujka, travnja i svibnja 2024. godine niz od tri radionice namijenjene parovima u vezi ili supružnicima. Kroz interaktivne radionice s temom „Mi kao roditelji i mi kao par“, „Komunikacija kao temelj bračnog odnosa“ i „Životni ciklusi jedne obitelji“ predavačice su progovorile o izazovima i ljepotama bračnog odnosa i roditeljstva, te kroz razne vježbe i primjere polaznicima prenijele konkretne alate koje mogu koristiti u obiteljskoj svakodnevici.
Izv. prof. dr. sc. Marija Ćurlin s Medicinskog fakulteta HKS-a u ožujku je, zajedno sa suradnicom Kristinom Pavlović, prof., održala dvodnevni tečaj o plodnosti žene i Billingsovoj ovulacijskoj metodi za koju su povratne informacije od polaznice bile iznimno pozitivne.
U svibnju, povodom obilježavanja mjeseca mentalnog zdravlja majki, izv. prof. dr. sc. Sandra Nakić Radoš, dr. sc. Maja Brekalo i Maja Žutić, mag. psych. sa Sveučilišnog odjela za psihologiju održale su radionicu “Obitelj koja raste: uloga mentalnog zdravlja u peripartalnom razdoblju”.
Doc. dr. sc. Ivana Brstilo Lovrić sa Sveučilišnog odjela za sociologiju održala je 28. svibnja predavanje Etička i brza moda: strategije (anti)konzumerizma. Predavanje je potaknulo dinamičnu raspravu i motiviralo sudionike da razmisle o vlastitom pristupu kupnji odjeće.
Dr. sc. Ana Haramina sa Sveučilišnog odjela za psihologiju održala je 16. travnja 2024., 20. svibnja te 27. svibnja 2024. pilot edukaciju „SISTeam ŠKOLA – Biti DIO rješenja – D(i)OBITI; sistemski pristup u obrazovanju“ u OŠ Vidovec u Varaždinskoj županiji. Tijekom edukacije polaznici su se kroz predavanja, materijale i praktične vježbe upoznali s osnovama sistemskog i strateškog pristupa u radu s ljudima. Ova pilot edukacija poslužit će kao izvor povratnih informacija o provedbi i strukturi programa za poticanje razvoja sistemskog načina mišljenja (s posebnim naglaskom na cirkularnoj uzročnosti), prepoznavanje sekvenci u odnosima i usvajanje načina mijenjanja ponavljajućih sekvenci koje održavaju problem u školskom kontekstu. Te će informacije biti podloga za razvoj kvalitetnih programa edukacije suradnika u obrazovnim procesima.
Pored predavanja i radionica, Centar za obitelj Hrvatskog katoličkog sveučilišta započeo je i sa aktivnostima u području savjetodavnog rada. Zahvaljujemo svim kolegama koji su se uključili u rad našega Centra tijekom ljetnoga semestra. Radujemo se nastavku rada na jesen te daljnoj suradnji s već postojećim i novim suradnicima te korisnicima našeg Centra za obitelj!