Konferencija o zaštiti maloljetnika i ranjivih osoba u Redu Manje braće za provincijalne ministre, delegate provincija za zaštitu maloljetnika i ranjivih osoba te odgojitelje u Južnoslavenskoj konferenciji Manje braće održana je u Franjevačkom samostanu Rama Šćit od četvrtka 12. do subote 14. listopada.
Susret je započeo u četvrtak 12. listopada predavanjem koje je održao generalni definitor Reda Manje braće i povjerenik za zaštitu maloljetnika i ranjivih osoba na razini Reda fra Albert Schmucki. Govorio je o temi „Franjevački poziv ‘živjeti kao braća svima, poštujući dostojanstvo svake ljudske osobe’“ u kojoj se osvrnuo na zaključak br. 9 Generalnog kapitula 2021. te istaknuo važnost poštivanja ljudskog dostojanstva kao pravi izraz naše franjevačke karizme.
Voditeljica Cetra dr. sc. Anita Dučkić Sertić je na konferenciji održala predavanje o temi “Granice ljudskog dostojanstva. Razne vrste zlostavljanja”. Predavanje je istaknulo važnost zdrave privrženosti u djetinjstvu te povezanost zdravih obiteljskih veza s mentalnim zdravljem odraslih. Pojam zdravih granica u odnosima naglašen je kao ključan za izgradnju snažnih međuljudskih veza. Nezdrave granice, koje mogu biti prekomjerno krute ili porozne, često proizlaze iz različitih emotivnih stanja kao što su strah od odbijanja ili nedostatak vlastitog identiteta. Dr. Dučkić Sertić je naglasila da postavljanje zdravih granica zahtijeva podršku, samorazvoj i suradnju, naglašavajući važnost emocionalnog zdravlja u očuvanju stabilnih međuljudskih odnosa. Nakon predavanja, održana je interaktivna radionica, gdje su sudionici u grupama raspravljali o različitim slučajevima vezanim uz temu.
Potom je dr. sc. Sanda Smoljo Dobrovoljski, stručna supervizorica Centra, održala predavanje na temu “Psihodinamski aspekti seksualnog zlostavljanja i osobnost zlostavljača”. Profil zlostavljača često obuhvaća muškarce svih dobnih skupina, često oženjene i s djecom, često aktivne u društvenim, sportskim i vjerskim aktivnostima. Zlostavljači pokazuju sklonost ka moći, kontroliranju i manipulaciji, često djelujući kao cijenjeni članovi društva. Razlozi za zlostavljanje često proizlaze iz potrebe za kompenzacijom i kontrolom stresnih situacija. Smoljo-Dobrovoljski istaknula je važnost prevencije na različitim razinama, uključujući podizanje svijesti, podršku za rizične skupine te tretman za žrtve i počinitelje s ciljem prekida zlostavljanja.
Doc. dr. sc. Josip Bošnjaković, stručni supervizor centra, je 13. listopada 2023. na predavanju “Razumijevati moć i zloporabu moći – Abrahamova povijest” naglasio je važnost asertivne komunikacije te gledanja na druge kao subjekte, a ne objekte. Govorio je o problemu zataškavanja, ističući da odanost prema institucijama često vodi prema zloupotrebi moći. Ukazao je na opasnost višestrukih uloga u određivanju granica moći te potaknuo na razmišljanje o zdravom usklađivanju tih uloga. Dotaknuo se specifičnosti Katoličke Crkve, istaknuvši prisutnost počinitelja i žrtava unutar iste institucije. Raspravljao je o problemu klerikalizma među laicima te postavio pitanje o ulozi svećenika u ruralnim zajednicama. Kao putove oporavka istaknuo je važnost suosjećanja i izražavanja nježnosti te potaknuo prisutne da se povežu sa svojim unutarnjim djetetom i prirodom. Zaključio je naglašavajući važnost fizičke aktivnosti i održavanja prijateljstava kao zdravih izlaza.
Nakon predavanja, dr. Smoljo-Dobrovoljski je na daljinu govorila o iskustvu terapijskoga rada s osobom koja je bila žrtva zlostavljanja kao dijete. Zatim je održana rasprava tijekom koje se razgovaralo o mogućnostima pratnje i testiranja pripravnika i kandidata za posvećeni život i svećeništvo te stvaranje centra na razini hrvatskog govornog područja. Također, promišljalo se o mogućnostima otvaranja centra na istoj razini u kojem bi se terapijski pratilo posvećene osobe koje su bili počinitelji zlostavljanja. Konferencija je trajala do subote 14. listopada.